Aplikační inženýrství | ZKL Group
Menu
Aplikační inženýrství Aplikační inženýrství

Aplikační inženýrství


Navrhujete zařízení pro nestandardní podmínky? Vyvíjíte nové stroje? Potřebujete poradit s volbou ložiska, nebo proškolit své zaměstnance? Nejen to vám pomohou vyřešit aplikační inženýři ZKL.

ZKL - Ing. Tomáš Novák
Ing. Tomáš Novák
Vedoucí technické podpory prodeje
Ložiska ZKL najdete ve větrných elektrárnách, v převodovkách, železničních dvojkolích, ve válcovacích stolicích, důlních výtazích či průmyslových ventilátorech a zemědělských strojích. V každé této aplikací panují různé provozní podmínky, ložiska jsou mazána v různých režimech a jejich montáž i demontáž probíhá odlišnými metodami.  Hledáte-li radu týkající se návrhu, výběru, montáže, provozu a demontáže ložiska, obraťte se na naše aplikační inženýry.
 

Školení

Aplikační inženýrství, montáže či mazání ložisek - naši kvalifikovaní zaměstnanci jsou profesionálové ve všech těchto oblastech. Ochotně vám poskytnou odborná školení nejen na základní témata, často je rozšiřují dle přání zákazníka. Pomáháme tak zdokonalit vaše znalosti ložiskového sortimentu a předcházet předčasnému selhání ložisek. Za zákazníky cestujeme po celém světě, ale školení dovedeme vést i formou webinářů. Praktická školení montáže a demontáže ložisek s námi absolvujete ve speciální montážní dílně ZKL v Brně. Odborná školení vedeme primárně v českém a anglickém jazyce.

485_ZKL_sluzby_montazni_dilna_TEST_2.jpg

Výpočty ložisek

Každá aplikace má jiné provozní podmínky, což znamená, že také vyžaduje použití různých ložisek. S jejich výběrem vám pomohou naši aplikační inženýři ZKL. Při návrhu ložisek čerpáme z letitých zkušeností a kombinujeme je s interními i externími výpočtovými softwary. Při návrhu ložisek do aplikace zahrnujeme vlivy okolního prostředí, tedy teplotu a znečištění, typ zvoleného maziva, působící konstantní i proměnná zatížení, provozní otáčky a dokonce i deformace souvisejících komponent. Provozní vůli v ložisku umíme optimalizovat tak, aby ložisko během svého provozu dosáhlo co nejdelší životnosti. Při výpočtu trvanlivosti pracujeme se základními normami ISO 281 a ISO/TS 16281.

Přejít na VÝPOČTOVÝ MODUL

Montáž a demontáž ložisek

Až šestinu všech předčasných havárií ložisek způsobí špatně provedená montáž. Proto právě montáž i demontáž ložisek vyžaduje kvalitně proškolený a zkušený personál, čistotu na pracovišti a vhodné nářadí i pomůcky. V ZKL máme tým zkušených montážních inženýrů, kteří vám budou asistovat při montážích a demontážích standardních i speciálních ložisek kdekoliv na světě. Na přání vám rovněž připravíme montážní a údržbové manuály – například pro železniční ložiska, ložiska pro větrnou energetiku, dělená ložiska a jiná. A pravidelně také pořádáme teoretická i praktická školení montáže a demontáže ložisek.

Mazání ložisek

Až třetinu všech havárií ložisek způsobí jejich nesprávné mazání. Proto je velmi důležité, abyste věděli, jakým typem oleje či plastického maziva ložisko při provozu mazat, jak často ho měnit a v jakém množství doplňovat. Ložiska mazaná nuceným oběhem oleje jsou dobře chlazená a z oleje lze filtrovat nečistoty. Tento systém je však relativně nákladný. Ložiska mazaná plastickým mazivem se mohou v aplikaci více zahřívat a nečistoty se v mazivu časem hromadí. Proto je nutné pravidelně doplňovat čerstvé mazivo. Tento způsob mazání ložisek je i přes své zjevné nevýhody velmi levný a konstrukčně jednoduchý. Potřebujete-li poradit ohledně mazání ložisek a zajistit si jejich bezproblémový a efektivní chod, oslovte naši technickou podporu prodeje ZKL.